کود, مجله آموزشی

کود‌ دهی گیاهان آپارتمانی +نحوه و اصول کود دهی و زمان تغذیه گیاهان آپارتمانی

اصول کود دهی گیاهان آپارتمانی چیست؟ آیا برنامه خاصی وجود دارد؟

آگاهی از زمان کود دهی و تغذیه گیاهان آپارتمانی حتی برای تولید کنندگان گیاهان آپارتمانی چالش برانگیز است. امروز، ما می خواهیم نکات اساسی در مورد کودهای گیاهان آپارتمانی را مرور کنیم و در مورد نحوه و زمان تغذیه گیاهان آپارتمانی توضیح دهیم. در این مقاله سعی کرده ایم که تمام جوانب و برنامه کود دهی گیاهان را به طور کامل بیان کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید که بند بند این مقاله برای گیاهان شما حائز اهمیت است.

زمان تغذیه و کود دهی گیاهان آپارتمانی

با توجه به نکات زیر از زمان کود دهی گیاهان آپارتمانی خود مطلع می شوید:

  • گیاهان آپارتمانی در صورت نیاز به آب پژمرده می شوند.
  • هنگامی که نور خورشید به اندازه کافی دریافت نمی کنند، برگ های آنها رنگ پریده و درشت می شود.
  • زمانی که رطوبت بسیار کم است، آنها ترد می شوند.
  • در هنگامی که رطوبت بیش از حد بالا باشد، ممکن است پوسیدگی ایجاد شود.

برای زمان کود دهی گیاهان آپارتمانی باید فصل ها و عادات رشد آنها را دنبال کرد.

هر یک از گیاهان آپارتمانی خاص نیازهای متفاوت در مورد مقدار و دفعات کود دهی گیاهان آپارتمانی داردند. شما می بایست راجع به هر گونه از گیاهان آپارتمانی خود مطالعه کنید و نیازهای تغذیه ای خاص آن را تامین کنید.

اما حقیقت این است که اکثر گیاهان آپارتمانی معمولی نیاز به کودهای یکسانی دارند، اما در مقدار و اندازه کود ممکن است نیازشان متفاوت باشد.

در اینجا بهترین برنامه کود دهی برای اکثر گیاهان آپارتمانی بر اساس چرخه فصل رشد است.

کودهای مایع محلول در آب محلول فقط در دوره های رشد فعال استفاده می شود.

بهترین برنامه کود دهی گیاهان آپارتمانی در فصول مختلف

من در مورد محصولات مختلف کودهای گیاهان آپارتمانی و نحوه استفاده از آنها، بحث خواهم کرد. اما در اینجا مواردی است که باید به آنها اشاره کرد.

برنامه بهاری کود دهی گیاهان آپارتمانی:

کود دهی به گیاهان آپارتمانی را حدود 8 هفته قبل از آخرین سرمازدگی مورد انتظار شروع کنید. این زمانی است که روزها به طرز چشمگیری طولانی می شوند و گیاهان آپارتمانی از حالت نیمه خفته به یک دوره رشد فعال تبدیل می شوند.

سه کود اولی که به گیاه خود می دهید، باید با نصف مقدار توصیه شده انجام شود.

اگر کود گرانول است، از نصف مقدار پیشنهاد شده روی برچسب استفاده کنید. اگر کود مایع گیاهان آپارتمانی است، آن را با نصف میزان گفته شده مخلوط و استفاده کنید. این کودهی در زمانی است که گیاهان واقعاً خود را برای رشد فعال آماده می کنند و هنوز به مقادیر بیشتری از مواد مغذی برای افزایش رشد نیاز ندارند.

برنامه تابستانی کود دهی گیاهان آپارتمانی:

وقتی تابستان فرا می رسد ، وقت آن است که به برنامه کودهای گیاهان آپارتمانی عادی بروید.

دفعات استفاده از کودهای تابستانی را بر اساس کود مورد استفاده خود تعیین کنید. به عنوان مثال ، کودهای مایع بیشتر، دو هفته یا ماهانه استفاده می شوند. از محصولات گرانولی کمتر استفاده می شود، شاید هر دو ماه یکبار.

کودهای گیاهان آپارتمانی آهسته و به آرامی تجزیه می شوند و مواد مغذی خود را در مقادیر کم، در مدت زمان طولانی تر آزاد می کنند. یک بار استفاده از اکثر این محصولات سه تا چهار ماه طول می کشد تا نتیجه اش مشخص شود.

کود مایع ارگانیک گیاهان آپارتمانی یک انتخاب عالی است زیرا از مواد طبیعی مشتق شده است.

برنامه پاییزی کود دهی گیاهان آپارتمانی:

حدود 8 هفته قبل از اولین سرمازدگی مورد انتظار، مقدار و تعداد کودهای گیاهان آپارتمانی خود را کم کنید. این بدان معناست که مقدار کود را به نصف کاهش می دهید و مدت زمان بین کوددهی را برای 3-4 بار استفاده تنظیم کنید، که معمولاً تا زمان رسیدن زمستان کافی می باشد.

برنامه زمستانی کود دهی گیاهان آپارتمانی:

هیچ یک از گیاهان آپارتمانی در طول زمستان در حالت رشد فعال نیستند و بنابراین نباید کودهی شوند. انجام این کار می تواند منجر به سوختن توسط کود شود و نوک برگ قهوه ای شود.

با این طرح کوددهی گیاهان آپارتمانی، گیاهان آپارتمانی بزرگ و سرسبز خواهید داشت.

دو استثنا از این قوانین:

1)اگر در اقلیمی زندگی می کنید که در زمستان سرمای زیادی دریافت نمی کنید، در تمام زمستان به کوددهی گیاهان آپارتمانی ادامه دهید. اما این کار را با نصف میزان و دفعات برنامه های تابستانی خود انجام دهید.

2)اگر در آب و هوای گرمسیری زندگی می کنید، گیاهان آپارتمانی خود را در طول سال در برنامه کودهی تابستانی نگه دارید.

کود گیاهان آپارتمانی چیست؟

بیشتر کودهای گیاهان آپارتمانی حاوی ترکیبی از هر دو عنصر و ریز مغذی هستند. سه درشت مغذی اصلی: نیتروژن ، فسفر و پتاسیم که در یک ظرف کود یافت می شوند، به عنوان نسبت در جلوی بطری یا کیسه ذکر شده اند. این اعداد که نسبت NPK نامیده می شوند، درصد هریک از مواد مغذی داخل ظرف را به شما می گوید. نسبت این درشت مغذی ها در کود گوجه فرنگی یا کود چمن متفاوت از نسبت موجود در کود گیاهان آپارتمانی است زیرا هریک از این گروه از گیاهان نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند. این بدان معناست که استفاده از کودی که به طور خاص برای گیاهان آپارتمانی فرموله شده است ضروری است. این اولین چیزی است که هنگام خرید کود گیاهان آپارتمانی باید به آن توجه کنید. روی بسته بندی باید روی “برای گیاهان آپارتمانی” نوشته شده باشد.

کود مخصوص گلدهی گیاهان آپارتمانی

نسبت NPK روی برچسب هر کود گیاهی آپارتمانی وجود دارد. در این مورد P بالاتر است و برای گیاهانی مانند گل بنفشه آفریقایی خوب است.

فسفر (عدد میانی روی ظرف) برای گلدهی ضروری است. کودهای گیاهان آپارتمانی برای گیاهان گلدار باید مقدار کمی فسفر بیشتری در خود داشته باشند (برای مثال 1-3-1). آنهایی که در گیاهان آپارتمانی سبز استفاده می شوند و معمولاً گل تولید نمی کنند، باید کمی ازت بیشتری داشته باشند. آنها همچنین ممکن است دارای نسبت متعادلی از مواد مغذی باشند (برای مثال 5-3-3 یا 5-5-5).

بسیاری از کودها، اما نه همه آنها، حاوی درشت مغذی های ثانویه مانند کلسیم و منیزیم و همچنین ریزمغذی ها مانند آهن، روی و بور هستند. این مواد مغذی در مقادیر کمتری از درشت مغذی های اصلی N ، P و K استفاده می شوند ، اما هنوز هم برای مسیر متابولیک هر گیاه ضروری هستند. شما باید مطمئن باشید که کود گیاهان آپارتمانی شما حاوی مقدار کمی از این مواد مغذی است.

برنامه ای برای کود دهی گیاهان آپارتمانی در طول سال

گیاهان آپارتمانی به شما نمی گویند که چه زمانی باید بارور شوند، بنابراین باید آنها را در برنامه خود قرار دهید و در مورد هر کدام از آنها اطلاعات کسب کنید.

مواد لازم در کودهای گیاهان آپارتمانی

کود ایده آل گیاهان آپارتمانی از منابع طبیعی این ریز مغذی ها و ریزمغذی ها تهیه شده است و از مواد شیمیایی ساخته شده در آزمایشگاه ساخته نشده است. اگرچه کودهای محلول در آب معمولاً توصیه می شوند، اما دوستدار محیط زیست منبع تغذیه گیاهان شما نیستند و همچنین حاوی ریزمغذی ها نیستند. در عوض، برای تغذیه نو گیاهان آپارتمانی خود از کود مایع یا دانه ای ساخته شده از مواد طبیعی استفاده کنید.

انواع کودهای گیاهان آپارتمانی

اکنون که زمان کود دهی به گیاهان آپارتمانی و مواد مغذی کودهای گیاهان آپارتمانی را می دانید، زمان آن رسیده است که انواع کودهای گیاهان آپارتمانی را بررسی کنیم تا مشخص شود کدام یک برای گیاهان شما مناسب است.

1)کود مایع گیاهان آپارتمانی

کودهای مایع باید کمی بیشتر از کود دانه ای استفاده شوند، اما کودهای مایع آلی (ارگانیک) گیاهان آپارتمانی مورد علاقه من هستند. کودهای مایع نیز با کاهش خطر سوزاندن کود همراه هستند. یکی دیگر از مزایای استفاده از کودهای مایع ساخته شده از مواد طبیعی این است که علاوه بر تأمین مواد مغذی گیاهان آپارتمانی، به عنوان تقویت کننده رشد نیز عمل می کنند. آنها سرشار از ده ها ریز مغذی، عناصر کمیاب، ویتامین ها، اسیدهای آمینه و هورمون های گیاهی هستند که هریک از آنها نقش حیاتی در سلامت و قدرت گیاهان آپارتمانی شما دارند.

2)انتخاب کودهای محلول در آب

کودهای مایع و محلول در آب گیاهان آپارتمانی با آب مخلوط شده و به گیاهان اعمال می شود.

3)کود دانه ای گیاهان آپارتمانی

کودهای دانه ای برای گیاهان آپارتمانی در یکی از دو فرمول یافت می شوند: به صورت گلوله، دانه ای یا به عنوان کود “فشرده”. کودهای دانه ای گلوله ای برای بعضی گیاهان آپارتمانی روی سطح خاک پاشیده می شود. برخی کودهای فشرده به زمین خورانده می شوند تا با ریشه های گیاه در تماس نزدیک باشند.

بهترین کودهای گلوله ای و فشرده دانه های گیاهان آپارتمانی از مواد طبیعی مشتق شده تهیه می شوند. این موارد شامل باقی مانده خشک شده کرم ، پودر استخوان ، پودر خون ، سولفات پتاس ، سنگ آهک ، سنگ فسفات و سایر مواد حیوانی ، معدنی و گیاهی است. کودهای دانه ای مصنوعی بر اساس مواد شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی نیز موجود است. اگرچه من از آنها اجتناب می کنم.

بررسی سریع لیست مواد تشکیل دهنده روی برچسب به شما می گوید که کود از چه چیزی ساخته شده است. اگر به هیچ عنوان لیست مواد اولیه را نمی بینید، این کود مصنوعی است.

سخن پایانی راجع به کود دهی گیاهان آپارتمانی

برای کود دهی گیاهان آپارتمانی خود از محصولات مناسب استفاده کنید و آنها را طبق برنامه فصلی اعمال کنید. با این روش گیاهان آپارتمانی شما سالم و سرسبز خواهند بود.

هر گونه سوال و مطلبی که برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *