کود, مجله آموزشی

بایدها و نبایدها در استفاده از کودهای شیمیایی/نکات جهت استفاده

بایدها و نبایدها در استفاده از کودهای شیمیایی

علاوه بر نور خورشید و آب فراوان، گیاهان شما به برخی مواد مغذی نیز نیاز دارند، که در اینجا استفاده از کودهای شیمیایی بررسی خواهد شد. کود دهی مناسب می تواند مواد مغذی اضافی مورد نیاز گیاه را برای سرسبز شدن و پر بار شدن آن فراهم کند، اما کود دهی نادرست می تواند برای گیاهان، خانواده و حیوانات خانگی شما مضر باشد.

برای اطمینان از اینکه دفعه بعد که قصد کود دهی را دارید، در مسیر درستی قرار داشته باشید، در اینجا با یک سری نکات و بایدها و نبایدهای استفاده از کود های شیمیایی آشنا خواهید شد.

چرا از کودهای شیمیایی استفاده می شود؟ چه مزایایی دارند؟

کودها عملکرد محصول را به حداکثر می‌ رسانند و تولید گیاه را افزایش می‌ دهند. استفاده صحیح از کودهای شیمیایی می تواند به طور چشمگیری عملکرد را افزایش دهد و خاک ضعیف را به زمینی مولد و مناسب برای پرورش گیاهان و کاشت درختان تبدیل کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از مزایا و معایب کود های شیمیایی مقاله مزایا و معایب کودهای شیمیایی را مطالعه نمایید.

آیا معایبی وجود دارد؟

استفاده صحیح از کودهای شیمیایی روشی عالی و مقرون به صرفه برای تولید محصول بالا است. با این حال، همانطور که اهمیت کود را در نظر می گیرید، مطمئن شوید که به طور تصادفی از یک چیز خوب بیش از حد استفاده نکنید.

استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی می تواند خاک را تخریب کند. مهم است که اقدامات مناسب برای بازگرداندن ساختار طبیعی و تعادل خاک انجام دهید. همچنین مصرف بیش از حد از کودهای شیمیایی نیز ممکن است اسیدیته خاک را مختل کند.

به عنوان یک قانون کلی، استفاده از کود های شیمیایی را به عنوان یک ابزار ارزشمند و مهم در نظر بگیرید. مهم است که به یاد داشته باشید که استفاده صحیح نیاز به اعتدال دارد.

بایدها:

  • در صورت امکان همیشه از کودهای شیمیایی آهسته رهش (کودهایی که به آرامی و آهسته مواد مغذی را در خاک رها می کنند) یا آلی استفاده کنید. این کودها بر خلاف کودهایی که سریع رهاسازی می کنند، فوراً نتیجه نمی دهند، اما در درازمدت برای گیاهان شما مفیدتر هستند.
  • برچسب روی هر محصول را بخوانید تا ببینید چه مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آن وجود دارد. کودهایی با غلظت نیتروژن بالاتر برای فصل بهار و تابستان بهترین هستند، در حالی که کودهایی که دارای فسفر و پتاسیم بالاتر هستند بهتر است در پاییز برای افزایش رشد ریشه استفاده شوند.

نبایدها:

  • از استفاده کودهای شیمیایی سریع رهش (کودهایی که به سرعت مواد مغذی را به خاک و گیاه می رسانند) خودداری کنید. اگرچه آنها دارای مواد مغذی بالایی هستند و می توانند به سرعت گیاهان شما را سرسبز و باطراوت کنند، اما خیلی دوستدار محیط زیست نیستند و اگر به مقدار زیاد استفاده شوند ممکن است گیاهان شما را بسوزانند.
  • در هنگام کاشت و پرورش چمن جدید از مصرف کود شروع کننده با کنترل علف های هرز خودداری کنید، زیرا بذرها قادر به مقاومت در برابر عناصر کنترل علف های هرز نیستند و جوانه نمی زنند.
  • تصور نکنید که همه کودها برابر هستند! همیشه باید دستورالعمل های روی برچسب را بخوانید و طبق دستورالعمل کوددهی کنید.

مواد شیمیایی در کودها چیست؟

بیشتر کودهای شیمیایی از واکنش یک اسید با یک قلیایی ساخته می شوند. کودهای بسته بندی شده نیز اغلب حاوی سه عنصر درشت مغذی هستند: نیتروژن، فسفر و پتاسیم. نیترات آمونیوم، منبع خوبی از نیتروژن و آمونیوم برای گیاهان، همچنین یک عنصر مهم در تولید کودهای با کیفیت بالا و موثر است.

چند نمونه از کودهای شیمیایی کلبه کشاورز+نحوه استفاده

کود 10-52-10 برلین/ کود فسفر بالای برلین/ قیمت+خرید

کود 36-12-12 برلین/ کود پتاس بالای برلین/ قیمت + خرید

هیومیک اسید میراکل قطره ای/حاوی اسید هیومیک+اسید فولیک+پتاسیم/خرید+قیمت0.045

کود مایع اسپارتان (ESPARTAN) حاوی هیومیک اسید(حجم 30 سی سی)+خرید

برای آشنایی با دیگر کودها و باقی محصولات ما، به صفحه محصولات کلبه کشاورز سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *