کود, مجله آموزشی

کود مناسب برای باغ و باغچه چیست؟/ بهترین زمان کود دهی کی است؟

کود مناسب برای باغ و باغچه چیست ؟ فروشگاه محصولات کشاورزی اهواز

کود مناسب برای باغچه

هر کسی که باغبانی کرده است می داند که گیاهان برای سالم بودن و رشد نیاز به کود مناسب برای باغچه دارند. از آنجایی که گیاهان نیازهای متفاوتی دارند و انواع مختلفی از کودها وجود دارد، دانستن زمان و نحوه کود دهی می تواند متفاوت باشد. در اینجا برخی از اطلاعات اولیه وجود دارد که به شما کمک می کند بهتر بفهمید باغ شما به چه نوع کودی نیاز دارد.

چرا از کود در باغ و باغچه استفاده کنیم؟

وقتی گیاهان، گل‌ها، میوه‌ها و سبزیجاتی که در باغ شما رشد می‌کنند سالم و شکوفا هستند، به این معنی است که مواد مغذی کافی را از خاکی که در آن کاشته شده‌اند، جذب می‌کنند. بیشتر گیاهان برای رشد به ترکیبی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارند و با گذشت زمان، این مواد مغذی در خاک کاهش می یابد. به همین دلیل است که بسیاری از باغبان‌های خانگی کود اضافه می کنند تا محتوای مواد مغذی خاک را افزایش داده و گیاهان باغچه خود را سال به سال سالم نگه دارند.

انواع کود مورد استفاده در باغ و باغچه ها

کود به دو شکل اصلی وجود دارد: دانه ای و مایع. هر نوع کود را می توان به دو دسته آلی یا معدنی طبقه بندی کرد.

1)کودهای دانه ای(گرانول)

باغبان دانه های کود را با مخلوط کردن آنها در خاک در زمان کاشت یا از طریق پاشیدن دانه ها بر روی سطح خاک در ناحیه ریشه گیاه اعمال می کنند. کودهای گرانولی را در فرمول های کند رهش یا سریع رهش پیدا خواهید کرد.

کود آهسته رهش باید جریان ثابتی از مواد مغذی را برای مدت طولانی تا یک فصل رشد کامل فراهم کند. این کودها شامل مواد آلی یا معدنی هستند. میکروب های خاک کودهای آلی آهسته رهش را تجزیه کرده و در دسترس گیاهان قرار می دهند.

کود سریع رهش غیر آلی است. باید ظرف چند هفته به طور کامل در خاک حل شود و سریع به گیاهان مواد مغذی بدهد.

2)کودهای مایع

کودهای مایع شامل گرانول های خشک آماده و کنسانتره مایع می باشد. آنها می توانند از مواد آلی یا معدنی تشکیل شوند. کود مایع می‌تواند ریشه‌ها را خیس کند یا در برخی موارد مستقیماً روی شاخ و برگ گیاه اسپری شود. این کود ها بلافاصله در دسترس گیاهان باغچه قرار می گیرند.

کودهای آلی در مقابل غیر آلی

دو تفاوت عمده بین کودهای آلی و معدنی وجود دارد:

  1. مواد تشکیل دهنده
  2. روشی که مواد مغذی در دسترس گیاه قرار می گیرند.

کودهای  آلی مواد آلی حیاتی را به خاک اضافه می کنند و با میکروارگانیسم های زنده در خاک برای تغذیه گیاهان عمل می کنند. این کودها از منابع گیاهی و حیوانی تهیه می شوند: کود مرغی کمپوست شده، پودر استخوان، کنجاله یونجه، کنجاله پنبه دانه و…

کودهای معدنی بسیار غلیظ هستند و مستقیماً گیاهان را تغذیه می کنند. تولیدکنندگان کودهای معدنی یا مصنوعی را از مواد شیمیایی سنتز شده نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌سازند که گاهی اوقات به عنوان محصولات جانبی سایر فرآیندهای صنعتی می‌باشد.

نسبت های NPK

معمولاً بهتر است قبل از استفاده از کود، با آزمایش خاک برای تعیین حاصلخیزی طبیعی خاک باغچه خود شروع کنید. نتایج نشان می دهد که خاک شما ممکن است فاقد کدام مواد مغذی باشد، بنابراین می توانید آن مواد مغذی را به شکل کود تامین کنید.

مواد مغذی اصلی در کود: نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است. محصولات کود این عناصر را بر روی کیسه به صورت نسبتی مانند 10-10-10 یا 4-3-4 ذکر می کنند.

تعیین نسبت مناسب کود برای باغ و باغچه شما بستگی به نیاز گیاهان شما دارد.

  • نیتروژن از رشد شاخ و برگ حمایت می کند. کود با نیتروژن بالا برای کمک به رشد علف در بهار یا کمک به سبزی برای تولید محصول زیاد مفید است.
  • فسفر به گیاهان کمک می کند تا ریشه قوی داشته باشند، گل تولید کنند و میوه دهند.
  • پتاسیم یک عنصر مهم برای ساقه های سفت و سلامت کلی گیاه است. پتاسیم به گیاهان کمک می کند تا در برابر خشکی و سایر تنش های رشد عبور مقاومت کنند.

چه زمانی باید باغچه خود را کود دهی کنم؟

بهترین زمان برای کود دهی گیاهان زمانی است که آنها را در زمین قرار می دهید. بهتر است با کمپوست یا یک کود اولیه شروع کنید. پس از آن، گیاهان در فصل اوج رشد خود، معمولاً از بهار تا تابستان، به مواد مغذی نیاز دارند.

بهترین کود برای سبزیجات چیست؟

سبزیجات نیاز به شروع خوبی دارند، زیرا معمولاً یک فصل رشد کوتاه و یکبار دارند. آنها را با افزایش مواد مغذی و خاک خوب شروع کنید، سپس یک کود متعادل برای سبزیجات و گیاهان دارویی استفاده کنید.

بهترین کود برای گیاهان باغ و باغچه چیست؟

بهترین کود به گیاهان بستگی دارد. بسیاری از گیاهان بومی به کود کم یا بدون نیاز به کود هستند، با این فرض که در خاک های مناسب رشد می کنند. اما گیاهان گلدار اغلب به تقویت و کود دهی نیاز دارند تا گیاه بتواند سالم بماند و همچنین انرژی بیشتری برای تولید گل‌ های رنگارنگ و بزرگ داشته باشد.

چگونه به طور طبیعی خاک را بارور می کنید؟

خاک غنی از مواد مغذی بهترین نوع برای رشد است، و حفظ تعادل خاک توسط بسیاری از باغبانان با افزودن منظم کود انجام می شود. با افزودن سالانه کمپوست ارگانیک مانند کود دامی، کمپوست خانگی از ضایعات آشپزخانه و حتی برگ ها یا بریده های علف، خاک سالم به دست آورید. برای بهترین اثر، مواد را با هم مخلوط کنید و در صورت نیاز از کودهای ارگانیک استفاده کنید. کمپوست ارگانیک بهکام کلبه کشاورز نیز در این زمینه پیشنهاد می شود.

آیا پوسته تخم مرغ به عنوان کود مفید است؟

پوسته تخم مرغ آسیاب شده می تواند مقداری کلسیم و سایر مواد مغذی را اضافه کند. آنها لزوماً تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را تأمین نمی کنند، و به آرامی تجزیه می شوند، بنابراین اثرات آنی نیست. با این حال، افزودن آنها می تواند بخشی از هر تلاشی برای حفظ سلامت خاک و گیاه باشد.

سخن پایانی

کود مناسب باغچه شما با توجه به نوع خاک و گیاهان کاشته شده می تواند متفاوت باشد. با مطالعه مقاله های نوشته شده کلبه کشاورز مانند: اطلاعات جامع راجب انواع کود و خواص کودهای مختلف می توانید کود مناسب باغ و گیاه خود را پیدا کنید.

1 دیدگاه در “کود مناسب برای باغ و باغچه چیست؟/ بهترین زمان کود دهی کی است؟

  1. Meysam Rabbani گفت:

    N.P.K + هیومیک اسید + اهن برای همه گیاهان معجزه می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *