کود, مجله آموزشی

کود ارگانیک در کجا استفاده می شود؟ و چرا از کود استفاده می کنیم؟

چرا از کود ارگانیک استفاده می کنیم؟

کود ارگانیک مواد مغذی موجود در خاک را تکمیل می کند. کودها را به طور کلی می توان به دو دسته زیر طبقه بندی کرد:

1)کودهای آلی یا طبیعی(ارگانیک): کودهای آلی برای گیاهان مواد مغذی را به آرامی با گذشت زمان آزاد می کنند و اغلب حاوی بسیاری از عناصر دیگر هستند که ممکن است مورد نیاز گیاهان و محصولات زراعی برای رشد بهتر و قوی تر باشد.

2)کودهای مصنوعی: کودهای مصنوعی یا شیمیایی غلیظ، قوی و سریع هستند به طوری که در خاک بلافاصله حل می شوند.

در ادامه با موارد استفاده کود ارگانیک آشنا خواهید شد.

کود ارگانیک

اصطلاح “ارگانیک” بیانگر این است که غذا یا سایر محصولات کشاورزی که از محصولات طبیعی تولید می شوند. محصولات دارای برچسب “ارگانیک” باید تعادل زیست محیطی را حفظ کنند، تنوع زیستی را حفظ کنند و از یک محیط سالم حمایت کنند. کود ارگانیک دوست دار محیط زیست است.

کود ارگانیک برای چه استفاده هایی مناسب است؟

اغلب گیاهان بدون کمک کودها، ممکن است دچار کمبود مواد مغذی شوند و امکان کمی برای جلوگیری از این کمبود مواد مغذی وجود دارد.

آزمایشات تحقیقاتی

آزمایشات تحقیقاتی نشان می دهد که بدون افزودن مواد مغذی اضافی بجز کودها به خاک، بسیاری از گیاهان امکانات کمی برای جلوگیری از کمبود مواد مغذی دارند. در نتیجه گیاهان به گونه مطلوب و دلخواه شما رشد نخواهند کرد.

مثال:

1)به عنوان مثال نیتروژن را در نظر بگیرید: از آنجایی که گیاهان قادر به جذب مستقیم آن از هوا نیستند، خاک تنها گزینه آن ها برای به دست آوردن این ماده غذایی مهم است. اگر خاک دارای نیتروژن کم باشد، برای افزایش سطح تغذیه به کودهای شیمیایی نیاز است. اما استفاده از کود های ارگانیک همیشه انتخاب مناسب تری بوده است.

در مقاله کود چیست درمورد عناصر مهم خاک بیشتر بحث شده است، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

2)غلظت‌های زیادی از منابع پتاسیم در اعماق سطح خاک (اغلب در حدود یک کیلومتر) وجود دارد و بسیار دور از دسترس ریشه‌های گیاه است. استخراج پتاسیم این ماده مغذی طبیعی را به سطح خاک و در دسترس ریشه گیاهان می آورد.

3)فسفر در سنگ های خاصی وجود دارد، اما برای دسترسی گیاهان به این ماده غذایی، باید محلول در آب باشد. استفاده صحیح از کودهای فسفر به گیاهان کمک می کند تا آن را از طریق خاک جذب کنند و تولید بالا و رشد سریع را تضمین کنند.

 

تفاوت بین کود معدنی و کود ارگانیک چیست؟

در طبیعت 17 ماده مغذی لازم برای رشد گیاهان وجود دارد . این که به چه نوع کودی نیاز دارید، بستگی به محصولی دارد که می روید و کمبود مواد مغذی در هر خاک مورد نظر قابل توجه است. گیاهان مختلف مقادیر متفاوتی از مواد مغذی را از خاک مصرف می کنند.

بسیاری از کشاورزان از کودهای ترکیبی NPK استفاده می کنند که ترکیبی از چندین ماده مغذی را به طور همزمان فراهم می کند.

 

کودهای آلی (ارگانیک) مانند فضولات حیوانی و کمپوست برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند و منبع ارزشمندی از مواد مغذی و مواد آلی هستند که ساختار خاک را بهبود می بخشد.

 

اما از آنجا که قرن هفتم، اکثر کودها معدنی شده اند، مواد مورد نیاز برای پاسخگویی به افزایش مواد غذایی مورد مصرف جمعیت جهان در حال رشد است. مقادیر مواد مغذی در کودهای ارگانیک متفاوت است و غلظت آنها بسیار کمتر از کودهای معدنی است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، تا سال 2050، جمعیت جهان به 9.8 میلیارد نفر خواهد رسید. اگر بخواهیم بتوانیم غذای کافی برای همه تولید کنیم، افزایش عملکرد محصول ضروری است.

این افزایش بدون کوددهی با برنامه ریزی دقیق امکان پذیر نیست.

فواید کودها چیست؟

دانستن مقادیر دقیق مواد مغذی در کود ارگانیک و همچنین کود معدنی نیز برنامه ریزی فرآیند کشاورزی را آسان می کند. کودهای حاوی عناصر اصلی، ثانویه و ریز مغذی‌ها در حال حاضر بیشتر در دسترس کشاورزان هستند.

کودهای معدنی عمدتاً به شکل دانه بندی جامد هستند که آنها را برای حمل و نقل و استفاده توسط کشاورز مناسب می کند. گیاهانی که در خاکی با کمبود مواد مغذی و بدون بارور رشد می کنند، اغلب کوچکتر و کندتر از گیاهانی که در خاک سالم هستند رشد می کنند.

چرا مواد مغذی در خاک برای انسان مهم هستند؟

وقتی گندم، سیب، سیب زمینی یا سایر گیاهان می خوریم، مواد مغذی از خاک بارور شده به بدن ما منتقل می شود. اگر حیواناتی را بخوریم که گیاهانی با مواد مغذی یکسان خورده اند، همین اتفاق می افتد.

کودهای سالم (کود ارگانیک) خاک سالم می‌سازند: کلسیم خاک هنگام چرا توسط گاوها جذب می‌شود و وقتی شیر آنها را می‌نوشیم به انسان منتقل می‌شود.

به عنوان مثال، شیر منبع خوبی از کلسیم است که از ایجاد استخوان های ضعیف و شکننده جلوگیری می کند.

اما اگر گاوها در مزارع با مقدار کافی این ماده مغذی در خاک چرا نکنند، شیر به اندازه کافی کلسیم نخواهد داشت.

سخن پایانی

بنابراین رشد مواد غذایی(گیاهان) در خاک با تعادل خوب مواد مغذی برای جلوگیری از سوء تغذیه مهم است. همچنین از بیماری های مرتبط با کمبود در جمعیت های سراسر جهان جلوگیری می کند.

چند نمونه از محصولات ارگانیک کلبه کشاورز

خرید خاک ورمی کمپوست (بصورت فله)/ بهترین کود برای رشد و پرورش گیاهان

کود ارگانیک شارژر

کود ارگانیک ارکید

برای آشنایی بیشتر به بخش محصولات کلبه کشاورز مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *