دسته‌بندی نشده

کود پتاسیم چیست؟ چه نقشی در گیاهان دارد؟ علائم کمبود پتاسیم در گیاه چیست؟

کود پتاسیم چیست ؟ فروشگاه کلبه کشاورز اهواز

کود پتاسیم در گیاهان

اثرات کود پتاسیم یا کود پتاس بر گیاهان به خوبی شناخته شده است، زیرا باعث بهبود رشد و تولید گیاه می شود. اگر می خواهید در مورد چگونگی تأثیر پتاسیم بر گیاهان باغ خود و نحوه اصلاح و علائم کمبود پتاسیم بیشتر بدانید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

ضرورت پتاسیم برای گیاه

پتاسیم یک ماده مغذی ضروری گیاه است و به مقدار زیادی برای رشد و تکثیر مناسب گیاهان مورد نیاز است. وقتی صحبت از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان می شود، پتاسیم بعد از نیتروژن در رده دوم قرار می گیرد و معمولاً به عنوان “مواد مغذی با کیفیت” در نظر گرفته می شود.

شکل، اندازه، رنگ، طعم و سایر اندازه‌گیری‌ های مربوط به محصول سالم گیاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کود پتاسیم (K) چیست؟

کود پتاسیم گاهی اوقات کود پتاس نامیده می شود. این به این دلیل است که کودهای پتاسیمی اغلب حاوی ماده ای به نام پتاس هستند. پتاس یک ماده طبیعی است که هنگام سوختن چوب به وجود می آید و یا می توان آن را در معادن و اقیانوس ها یافت. اگر می‌خواهید پتاسیم را در خانه به خاک خود اضافه کنید، می‌توانید این کار را به روش‌های مختلفی انجام دهید. کمپوست تهیه شده در درجه اول از محصولات جانبی غذایی، منبع عالی پتاسیم است. به طور خاص، پوست موز دارای پتاسیم بسیار بالایی است. خاکستر چوب نیز قابل استفاده است، اما مطمئن شوید که خاکستر چوب را به مقدار مناسب استفاده کنید، زیرا مقدار زیاد آن می تواند گیاهان شما را بسوزاند.

نقش پتاسیم در گیاهان

پتاسیم نقش های مختلفی در گیاهان دارد:

 1. در فتوسنتز، پتاسیم باز و بسته شدن روزنه ها را تنظیم می کند و بنابراین جذب CO 2 را تنظیم می کند. این کار باعث فعال شدن آنزیم ها می شود و برای تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) ضروری است. ATP یک منبع انرژی مهم برای بسیاری از فرآیندهای شیمیایی در گیاهان است.
 2. پتاسیم نقش عمده ای در تنظیم آب در گیاهان (تنظیم اسمزی) دارد. هم جذب آب از طریق ریشه گیاه و هم از دست دادن آن از طریق روزنه تحت تأثیر پتاسیم است.
 3. پتاسیم همچنین برای بهبود مقاومت به خشکی شناخته شده است.
 4. سنتز پروتئین و نشاسته در گیاهان به پتاسیم نیز نیاز دارد. پتاسیم تقریباً در هر مرحله از سنتز پروتئین ضروری است. در سنتز نشاسته، آنزیم مسئول این فرآیند توسط پتاسیم فعال می شود.
 5. پتاسیم نقش مهمی در فعال سازی بسیاری از آنزیم های مرتبط با رشد در گیاهان دارد.

اثرات کود پتاسیم بر گیاهان

پتاسیم برای رشد و نمو گیاهان مهم است. کود پتاسیم کمک می کند:

 • گیاهان سریعتر رشد می کنند.
 • از آب بهتر استفاده کنند.
 • در برابر خشکی مقاوم تر باشند.
 • با بیماری مبارزه کنند.
 • مقاومت در برابر آفات افزایش می یابد.
 • قویتر می شوند.
 • محصولات بیشتری تولید می کنند.

در تمام گیاهان، پتاسیم به تمام عملکردهای درون گیاه کمک می کند. وقتی گیاهی پتاسیم کافی داشته باشد، عملا گیاه بهتری خواهد بود.

کمبود پتاسیم در گیاهان

کمبود پتاسیم ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری هایی در گیاهان شود که معمولاً مربوط به رشد گیاه هستند.

1)سوختن برگ های گیاه همراه با زرد شدن حاشیه برگ ها: این یکی از اولین علائم کمبود پتاسیم است. این علائم در برگ های میانی و برگه های پایین تر ظاهر می شود. برگها، به خصوص برگهای مسن تر، ممکن است دارای لکه های قهوه ای، لبه های زرد، رگبرگ های زرد یا رگبرگ های قهوه ای باشند.

2)رشد آهسته یا متوقف شده: از آنجایی که پتاسیم یک کاتالیزور مهم رشد در گیاهان است، گیاهان دارای کمبود پتاسیم رشد کندتر یا متوقفی خواهند داشت. کود پتاسیم می تواند روند رشد گیاه را افزایش دهد.

3)مقاومت ضعیف در برابر تغییرات دما و خشکی: جذب ضعیف پتاسیم باعث گردش کمتر آب در گیاه می شود. این باعث می شود گیاه مستعد خشکی و تغییرات دما شود.

4)برگ‌ زدایی: بدون مراقبت، کمبود پتاسیم در گیاهان باعث می‌شود که گیاهان زودتر از آنچه باید برگ‌ های خود را از دست بدهند. اگر گیاه در معرض خشکی یا دمای بالا قرار گیرد، ممکن است این فرآیند حتی سریعتر شود. برگ ها زرد، سپس قهوه ای می شوند و در نهایت یکی یکی می ریزند.

سایر علائم کمبود پتاسیم:

 • مقاومت ضعیف در برابر آفات
 • ریشه های ضعیف و ناسالم
 • رسیدن ناهموار میوه

کود های پتاسیم روش بسیار خوبی برای جلوگیری و درمان سریع این علائم نامطلوب در گیاهان هستند.

محصولات و کود های حاوی پتاسیم کلبه کشاورز:

https://kolbekeshavarz.com/product/%da%a9%d9%88%d8%af-10-52-10-%d8%a8%d8%b1%d9%84%db%8c%d9%86/

https://kolbekeshavarz.com/product/%d9%87%db%8c%d9%88%d9%85%db%8c%da%a9-%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%af-%d9%82%d8%b7%d8%b1%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%d8%b1%d8%a7%da%a9%d9%84/

قرص کود 20-20-20/خرید بهترین و پر کاربردترین قرص کود برای گیاهان

برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحه اصلی کلبه کشاورز مراجعه کنید.

ارتباط با ما

جهت هرگونه سوال و مشاوره از طریق چت آنلاین کلبه کشاورز با ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *