کود, مجله آموزشی

کود مایع ارگانیک عملگری فوق العاده + بهترین زمان استفاده از کود مایع ارگانیک

کود مایع ارگانیک، دوست خوب محیط زیست

کود مایع ارگانیک عضوی از کشاورزی ارگانیک که در سراسر جهان رشد سریعی داشته است،امروزه  محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. امروزه شیوه های کشاورزی نوین به طور فزاینده ای متعهد به ایجاد محیط زیستی پایدار است. با توجه به این امر ، کشاورزی ارگانیک برای بسیاری از کشاورزان قابل قبول شده است.

استفاده بیش از حد از کودهای مصنوعی مسئول بسیاری از مشکلات سلامتی است که امروزه انسانها با آن روبرو هستند. همچنین تا حد زیادی موجب خراب شدن محیط زیست شده است .

بسیاری از آنها شیوه های سازگار با محیط زیست مانند استفاده از کود مایع ارگانیک به جای مصنوعی را جایگزین کرده‌اند.

در ادامه با این کود دوست داشتنی بیشتر آشنا خواهید شد و روند عملکرد و زمان استفاده از آنرا متوجه خواهید شد.

عملکرد کود مایع ارگانیک چگونه است؟

گیاهان می توانند کودهای مایع ارگانیک را از طریق ریشه و از طریق منافذ برگ جذب کنند. تغذیه برگی می تواند مواد مغذی را در صورت کمبود یا در دسترس نبودن در خاک تأمین کند.

کود ارگانیک مایع به ویژه برای تقویت گیاهانی که رشد سریع دارند، مانند سبزیجات در فصل رشد بسیار موثر و کار آمد است. برخی از کودهای برگی مانند جلبک دریایی مایع غنی از ریزمغذی ها و هورمون های رشد هستند.

همچنین به نظر می رسد که اسپری های محلول کود مایع ارگانیک به عنوان کاتالیزور عمل کرده و جذب مواد مغذی را توسط گیاهان افزایش می دهند.

 

کود مایع ارگانیک انتخابی قدرتمند!

کود مایع ارگانیک از محصولات طبیعی موجود مانند گیاهان و کودهای حیوانی گرفته می شود، این امر آن را به یک محصول پایدار تبدیل می کند. از ضایعات حیواناتی مانند گاو ، خرگوش ، ماهی و مرغ برای تولید کودهای ارگانیک استفاده می شود که تغذیه مورد نیاز گیاهان و خاک را نیز فراهم می کند.

پوشش گیاهی و زباله های طبیعی که همیشه تجدید می شوند در دسترس خواهند بود. علاوه بر این ، پس از برداشت محصول ، می توان از گیاهان برای تولید کود برای دسته بعدی استفاده کرد. کود مایع ارگانیک نیز از زباله های انسانی مانند ادرار ساخته می شود و قطعاً پایدار است.

این کود همچنین روی گیاهان و هر محصولی که ممکن است از سوء تغذیه رنج ببرد به خوبی کار می کند.

 

چرا و چه موقع از کودهای مایع ارگانیک استفاده کنیم؟

از آنجا که کودهای ارگانیک مایع سریعتر از کودهای ارگانیک جامد عمل می کنند، در شرایط زیر بهترین گزینه هستند:

1.مورد اول

نهال هایی که با کمبود مواد مغذی موجود در بذر تازه جوانه زده رو به رو هستند، با کود مایع ارگانیک می توانید به رشد بهتر این این جوانه ها کمک کنید.

2.مورد دوم

وقتی نهال ها نشانه هایی از نداشتن مواد مغذی کافی را نشان می دهند. اگر بعد از افزودن کود ، رنگ آن تیره نشود ، این نشان می دهد که آنها سهم مناسبی از مواد مغذی نداشته اند.

3.مورد سوم

اگر گیاهان پرورش یافته در ظرف و گلدان دارید، کودهای مایع ارگانیک برای آنها بسیار مناسب هستند. گیاهان پرورش یافته در ظروف از نظر مواد مغذی و رطوبت کاملاً به کود بستگی دارند. آنها برای رشد و نمو نیاز به کود مایع ارگانیک دارند.

4.مورد چهارم

اگر در حال پرورش محصولات مقاوم در برابر سرما هستید که در دمای پایین خاک رشد خود را آغاز می کنند، کودهای مایع برای تقویت مواد مغذی برای چنین گیاهانی بسیار عالی هستند زیرا جذب مواد مغذی مانند نیتروژن در دمای زمستان دشوار است.

5.مورد پنجم

کودهای مایع ارگانیک کوتاه اثر هستند. در نتیجه، استفاده از کودهای ارگانیک خشک که طولانی مدت عمل می کنند ، آسان تر است. سهولت استفاده از کودهای مایع ، آنها را بسیار محبوب کرده و بنابراین پایداراند.

6.مورد ششم

هنگامی که گیاهان شما در فصل مناسب هستند، می توانید آنها را با کود مایع ارگانیک تغذیه کنید. تا محصولاتی مانند گوجه فرنگی را که مدت زیادی در خاک زندگی می کنند احیا کنید. گوجه فرنگی ها هنگامی که کود مایع ارگانیک را به آنها می دهید رشد و نمو می‌کنند.

کاربرد کود ارگانیک در خاک

با تجزیه مواد آلی که به خاک اضافه شده است، این مواد با آزادسازی مداوم مواد مغذی به محصولات، خاک را تغذیه می کنند. خواص شیمیایی و فیزیکی خاک با استفاده از مواد ارگانیک بهبود می یابد. کود ارگانیک همچنین عملکردهای بیولوژیکی خاک را بهبود می بخشد. که منجر به یک محصول سالم و عاری از بیماری های خطرناک می شود.

نکته مهم!

کودهای حاوی نیتروژن زیاد را در خاک مخلوط نکنید. این برگشت پذیر نیست. آزاد شدن نیتروژن در خاک با افزایش دما افزایش می یابد. در نتیجه ممکن است به گیاهان بزرگی برسید اما تولیدی نداشته باشید. بهترین زمان برای استفاده از کود مایع ارگانیک کوتاه اثر ، زمانی است که به محصول نیاز داشته باشید.

 

سخن پایانی

تمام اطلاعاتی که در این مقاله و هم چنین مقاله کود ارگانیک چیست؟ و مقاله طرز تهیه کود ارگانیک در خانه در اختیار شما عزیزان گذاشته شده. حالا دیگر به راحتی می توانید یه کشاورز ارگانیک باشید و از محصولات ارگانیک خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *