کود, مجله آموزشی

ورمی کمپوست چیست؟/کاربرد ها و مزایای ورمی کمپوست/آیا انتخاب خوبی است؟

ورمی کمپوست چیست؟ آیا این کود واقعاً عالی است؟

ورمی کمپوست یک روش رایج برای رهایی از ضایعات آشپزخانه است. این کود به کمک کرم خاکی تولید می شود. در واقع خاکی که حاوی کرم خاکی باشد، حاصلخیزی خوبی دارد. در این پست نگاهی دقیق به ورمی کمپوست می اندازیم و مزایا و معایب آنرا بررسی می کنیم و با کاربردهای آن آشنا خواهیم شد.

تا انتهای این مقاله جذاب همراه ما باشید زیرا که در انتها با چند کود ورمی کمپوست عالی با قیمت مناسب آشنا خواهید شد.

ورمی کمپوست چیست؟

1)ورمی (کرم خاکی):

کرم‌ های خاکی با کاوش خاک و تغذیه عناصر موجود در خاک و آمیختن آن با آنزیم‌های موجود در بدن خود:

 • خاک را تازه می‌کنند
 • قدرت باروری آن را افزایش می‌دهند.
 • به دلیل جابجایی مداوم در خاک، با ایجاد سوراخ‌های زیاد، راه نفوذ اکسیژن به خاک را آسان می‌کنند.

2)کمپوست (کود آلی):

این خاک به معنایی نوعی کود آلی می‌باشد. کود آلی یا همان کود ارگانیک با تغذیه خاک، آنرا به محیطی مناسب برای رشد و پرورش گیاهان تبدیل می کند.

در واقع به فرآیند پرورش کرم های خاکی به منظور تبدیل زباله های آلی (ارگانیک) به کود، ورمی کمپوست می گویند.

این فرایند با استفاده از گونه های مختلف کرم ها، معمولاً کرم های قرمز، کرم های سفید و دیگر کرم های خاکی، برای ایجاد مخلوطی از زباله های تجزیه شده سبزیجات یا مواد غذایی انجام می شود. این کرم ها از زباله، قسمتهای پوسیده گیاه و غیره تغذیه می کنند و آن را تخمیر می کنند.

کرم ها از ضایعات آلی (ارگانیک) تغذیه می کنند و کود غنی از مواد مغذی را تولید می کنند.

دفع کرم های خاکی مغذی است و از این رو خاک حاصلخیز می شود. آنها در سراسر خاک حرکت می کنند و خاک را شل می کنند. این امر باعث می شود گردش هوا در داخل خاک اتفاق بیفتد و ریشه ها فضای کافی برای رشد و گسترش پیدا کنند.

ویژگی قابل توجه این کمپوست!

این کمپوست در مقایسه با سایر کمپوست ها غنی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم خواهد بود. ورمی کمپوست حاوی مواد مغذی محلول در آب است و یک کود آلی عالی و غنی از مواد مغذی و نرم کننده خاک است.

ورمی کمپوست از چه موادی تولید می شود؟

طیف وسیعی از بقایای آلی مانند کاه، پوست میوه، برگ، ساقه، علف های هرز و… را می توان به ورمی کمپوست تبدیل کرد. سایر مواد اولیه بالقوه برای تولید ورمی کمپوست: ضایعات دام، مدفوع طیور، ضایعات لبنیات، ضایعات فرآوری مواد غذایی، بخش ارگانیک MSW، باگاس، گوارش از گیاهان بیو گاز و… . کرم های خاکی ضایعات آلی را مصرف می کنند و حجم آن را بین 40 تا 60 درصد کاهش می دهند.

ویژگی که کرم های خاکی به خاک می دهند

هر کرم خاکی حدود 0.5 تا 0.6 گرم وزن دارد. مواد زائد معادل وزن بدن خود را می خورد و معادل حدود 50 درصد زباله هایی را که در روز مصرف می کند را دفع می کند. میزان رطوبت دفع بین 32 تا 66 درصد و pH آن حدود 7 است.

سطح مواد مغذی در کمپوست بستگی به منبع مواد اولیه و گونه های کرم خاکی دارد.

تقریباً 3600 نوع کرم خاکی وجود دارد که به دو نوع: 1)حفره دار و 2)غیر حفره دار(بدون سوراخ) تقسیم می شوند. گونه های کرم خاکی قرمز ، مانند  Eisenia  foetida ،  و در ساخت کمپوست بسیار کارآمد هستند. کرمهای خاکی بدون سوراخ 10 درصد خاک و 90 درصد مواد زائد آلی را می خورند. این کرم های بدون سوراخ، ضایعات آلی را سریعتر از کرمهای خاکی حفره دار به ورمی کمپوست تبدیل می کنند. آنها می توانند دمای 0 تا 40 درجه سانتی گراد را تحمل کنند.

انواع کرم های خاکی فقط شب هنگام روی سطح خاک می آیند. اینها تا عمق 3.5 متر در خاک سوراخ ایجاد کرده و با بلعیدن 90 درصد خاک و 10 درصد زباله های آلی ، 5.6 کیلوگرم مدفوع ایجاد می کنند.

کاربردهای ورمی کمپوست

مدفوع کرم های خاکی درصد بالاتری از مواد مغذی کلان و ریز مغذی را نسبت به کمپوست باغی شامل می شود. جدا از سایر مواد مغذی، یک کرم ریز غنی از NPK است که به راحتی در دسترس است و ظرف یک ماه پس از استفاده آزاد می شود.

ورمی کمپوست:

 1. رشد گیاه را افزایش می دهد.
 2. بیماری را در گیاهان سرکوب می کند.
 3. تخلخل و فعالیت میکروبی را در خاک افزایش می دهد.
 4. هوادهی و نفوذ آب را بهبود می بخشد.

ورمی کمپوست با کاهش نیاز به کودهای شیمیایی و کاهش میزان دفن زباله ها، برای محیط زیست نیز مفید است. تولید ورمی کمپوست در سراسر جهان رو به افزایش است و استفاده از آن به ویژه در کشورهای غربی ، آسیا و اقیانوسیه و آسیای جنوب شرقی رو به افزایش است.

ورمی کمپوست ممکن است به صورت عمده فروخته شود یا با انواع ترکیبات کود و خاک بسته بندی شود.

مزایا و معایب ورمی کمپوست

ورمی کمپوست بسیار شبیه به سایر انواع کمپوست است. همانطور که بسیاری ادعا می کنند هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد این محصول برتر است. از سوی دیگر، منبع ارگانیک بسیار مناسبی برای افزودن به باغ ها است. مانند همه منابع ارگانیک، مقداری از مواد مغذی را آزاد می کند و سپس در طولانی مدت مواد مغذی بیشتری را تأمین می کند. از آنجا که مواد آلی را اضافه می کند، ساختار خاک را بهبود می بخشد، اما مواد آلی زیاد نیز می تواند مشکل ساز باشد.

1)مزایای ورمی کمپوست

 • به راحتی در دسته های کوچک تولید می شود.
 • اگر در داخل خانه انجام شود در هوای سرد نیز کار می کند.
 • نیتروژن کمتری از دست می دهد.

2)معایب ورمی کمپوست

 • کرم ها قبل از افزودن کود به باغ باید جدا شوند.
 • دانه های علف های هرز را از بین نمی برد.
 • اکسید نیتروژن و متان – گازهای مضر گلخانه ای تولید می کند.
 • شیرابه ممکن است عوامل بیماری زای گیاه را گسترش دهد.

معرفی محصولات ورمی کمپوست با قیمت مناسب و کاربرد عالی

قیمت و خرید آسان کود ورمی کمپوست بهکام (وزن 1 کیلوگرم)+با مناسب ترین قیمت

خرید خاک ورمی کمپوست (بصورت فله)/ بهترین کود برای رشد و پرورش گیاهان

جهت ارتباط با ما و هر گونه سوال یا مشاوره در قسمت چت آنلاین سایت کلبه کشاورز با ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *