کود, مجله آموزشی

اهمیت کودهای ارگانیک چیست؟ و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اهمیت کودهای ارگانیک چیست؟

ما اینجا هستیم تا در مورد اهمیت کودهای ارگانیک صحبت کنیم. درک این موضوع که با گذشت زمان میزان مواد مغذی در خاک تغییرمی کنند، و دانستن الگوی رهاسازی مواد مغذی توسط کود های ارگانیک برای تامین مواد مورد نیاز کافی برای گیاهان برای دستیابی به بهره وری مطلوب. در عین حال بازسازی حاصلخیزی خاک و تضمین حفاظت از منابع محیطی و طبیعی بسیار مهم است. این موضوعات باعث شده تا کودهای ارگانیک در زمینه های کشاورزی و باغداری و… از اهمیت بالایی برخوردار شوند.

در ادامه بیشتر با اهمیت کودهای ارگانیک آشنا خواهید شد.

برای دانستن مزایا و معایب کودهای ارگانیک، پیشنهاد می کنم نگاهی به مقاله مزایا و معایب کودهای ارگانیک داشته باشید.

کودهای ارگانیک منابعی طبیعی از مواد مغذی!

کودهای ارگانیک منابع معدنی طبیعی در دسترس هستند که حاوی مقادیر متوسطی از مواد مغذی ضروری گیاه هستند. آنها قادر به کاهش مشکلات مرتبط با کودهای مصنوعی هستند. از اهمیت های کودهای ارگانیک این است که لزوم استفاده مکرر از کودهای مصنوعی را برای حفظ حاصلخیزی خاک کاهش می دهند. در نتیجه خاکی سرشار از مواد مغذی و بدون دخالت مواد مصنوعی خواهیم داشت.

نحوه عملکرد کودهای ارگانیک که باعث بالا رفتن اهمیت آن شده

کودهای ارگانیک به تدریج مواد مغذی را در محلول خاک آزاد می کنند و تعادل مواد مغذی را برای رشد سالم گیاهان زراعی حفظ می کنند.

کودها ارگانیک همچنین به عنوان یک منبع انرژی موثر برای میکروب های خاک عمل می کنند که به نوبه خود ساختار خاک و رشد محصول را بهبود می بخشد.

به طور کلی تصور می شود که کودهای ارگانیک کودهای آهسته رهاسازی هستند و حاوی عناصر کمیاب زیادی هستند. آنها جایگزین های امن تری برای کودهای شیمیایی هستند. با این حال، استفاده نادرست از کودهای ارگانیک منجر به کود دهی بیش از حد یا کمبود عناصر غذایی در خاک می شود. از این رو، کود دهی کنترل شده کودهای ارگانیک اهمیت زیادی دارد و یک راه موثر و پیشرفته برای غلبه بر این اثرات و حفظ عملکرد کشاورزی پایدار است.

زمین زنده…

خوب، بیایید ابتدا کودهای شیمیایی را بررسی کنیم. کودهای شیمیایی توسط شیمیدان ها به بهانه ای واهی و ناآگاهی از اکوسیستم های بیولوژیکی ساخته می شوند. مردم گیاهی را در حال رشد در زمین می بینند و به غلط معتقدند که این گیاه تنها موجودی است که در خاک وجود دارد، در حالی که در واقع این گیاه به تنهایی رشد نمی کند. میکروارگانیسم‌ های زیادی روی زمین کار می‌کنند که روابط همزیستی (مفید متقابل) با گیاهان دارند.

با استفاده از مواد ارگانیک، خاک زنده را تغذیه می کنید که آن خاک هم گیاه را تغذیه می کند. همچنین داشتن خاک سالم باعث می شود گیاهان کمتر در معرض حمله حشرات قرار گیرند و در برابر بیماری ها مقاوم تر شوند. اکنون کم کم متوجه اهمیت بالای کودهای ارگانیک شده ایم.

کود ارگانیک یا کود مصنوعی؟

کودهای صنعتی فقط مواد مغذی شیمیایی و معدنی را ارائه می دهند که میکروارگانیسم های موجود در خاک را تغذیه نمی کنند. در واقع می توانند میکروارگانیسم های موجود در خاک را از بین ببرند! بنابراین اکنون گیاهی دارید که سلامت کمتری دارد و بیشتر در برابر حشرات و بیماری ها حساس است. خب، پس اکنون باید از آفت کش ها و قارچ کش ها استفاده کنیم که میکروارگانیسم های بیشتری را در خاک از بین می برند و به نوبه خود گیاهان را در برابر حشرات و بیماری ها مستعدتر می کند.

چرا گیاهان به کود نیاز دارند؟

برای رشد محصولات سالم پر از مواد مغذی، کشاورزان باید از داشتن خاک سالم اطمینان حاصل کنند. بدون کود، طبیعت در تلاش است تا مواد مغذی موجود در خاک را دوباره پر کند.

هنگامی که محصولات برداشت می شوند، مواد مغذی مهم از خاک حذف می شوند، زیرا آنها به دنبال محصولی هستند که در نوع خودش بهترین باشد. اگر خاک از طریق کود دهی با مواد مغذی پر نشود، عملکرد محصول به مرور زمان بدتر می شود.

موضوع قابل توجه!

تجزیه و تحلیل دقیق و کود دهی محصولات، زنجیره ای را ایجاد می کند که غذای مغذی را برای انسان فراهم کند:

  1. مواد مغذی، خاک را تغذیه می کنند.
  2. خاک گیاهان را تغذیه می کند.
  3. گیاهان به حیوانات و انسان ها غذا می دهند.

سه کود متداول، کودهای مبتنی بر نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند.

چرا باید بر کود دهی با کودهای ارگانیک اهمیت بدهیم؟

انجمن بین المللی کود (IFA) تخمین می زند که 85 درصد خاک های جهان دچار کمبود نیتروژن هستند.

73 درصد خاک ها دارای کمبود فسفر و 55 درصد فاقد پتاسیم هستند.

با کود دهی ارگانیک و با برنامه مشخص می توان میزان زیادی از این کمبود ها را طی یک برنامه زمانی حل و فصل کرد.

سخن پایانی و معرفی چند محصول ارگانیک

حالا شما از اهمیت بالای کودهای ارگانیک آگاه شده شده اید. خوب است که استفاده از کودهای ارگانیک را در برنامه زندگی خود قرار دهید زیرا اون یک کود دوستدار محیط زیست است و سرشار از مواد مغذی است.

جهت آشنایی با چند کود ارگانیک:

قیمت و خرید آسان کود ورمی کمپوست بهکام (وزن 1 کیلوگرم)+با مناسب ترین قیمت

کود ارگانیک شارژر

خرید خاک ورمی کمپوست (بصورت فله)/ بهترین کود برای رشد و پرورش گیاهان

جهت هر گونه سوال و راهنمایی، راه های ارتباط با ما را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *