کود, مجله آموزشی

تحلیل مهم ترین مزایا و معایب کود ارگانیک/آیا کود ارگانیک انتخاب مناسبی است؟

مزایا و معایب کود ارگانیک

مزایا و معایب کودهای ارگانیک سال ها مورد بحث بوده است. کودهای ارگانیک (آلی) با مواد اولیه طبیعی ساخته می شوند. با مواد اولیه ایی که معمولاً به ضایعات زیست تخریب پذیر ما مربوط می شوند. در این مقاله با بررسی دقیق مزایا و معایب کود ارگانیک به شما در انتخاب کود کمک می‌کنیم. همراه ما باشید.

در ابتدا به سراغ بررسی و تحلیل مزایای کودهای ازگانیک می‌رویم تا ببینیم که آیا این کود ارزش استفاده را دارد یا خیر؟!

مزایای استفاده از کودهای ارگانیک چیست؟

1.کاملا طبیعی

کودهای ارگانیک معمولاً با تجزیه زباله های تجزیه پذیر ساخته می شوند. این ضایعات ممکن است شامل کاغذ ، برگ ، پوست میوه ، غذاهای باقی مانده و حتی آب میوه باشد. همه اینها طبیعی هستند و فرایند تجزیه آنها نیز نیازی به مواد شیمیایی ندارد. فراوانی کرم تنها چیزی است که برای تجزیه این زباله ها و تبدیل آن به کود آلی لازم است. نیازی نیست نگران تجمع زباله های سمی باشید زیرا این کار با منبع طبیعی به تشکیل مواد طبیعی اتفاق می افتد.

 

2.خاک را غنی می‌کند

کودهای ارگانیک افزودنی مناسبی برای خاک هستند. این باعث غنی شدن خاک و ایده آل برای کاشت می شود. با داشتن خاک مناسب ، گیاهان مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنند. علاوه بر این، کودهای آلی تعادل را در خاک بر هم نمی زنند زیرا هیچ ترکیب مصنوعی از خود به جا نمی گذارد.

 

3.خاک ناسالم را بهبود می‌دهد

اگر خاک باغچه شما از نوع غنی و لومی نیست ، اما در عوض شنی است یا ممکن است مقدار زیادی شن ریز در آن وجود داشته باشد یا خاک رس غلیظ با غلظت بالا شاید محیط مناسبی برای کاشت نباشد. خاک شنی آب و حتی ریشه گیاهان را نگه نمی دارد. خاک تمایل به جمع شدن دارد. افزودن کودهای آلی به این مواد باعث بهبود محتوا و کیفیت خاک می شود و آن را برای کاشت مناسب تر می کند.

 

4.موجب ایجاد تعادل در خاک

وقتی خاک چرخه کاشت و برداشت محصول را طی می کند، مواد مغذی از بین می رود و تعادل pH نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. کودهای ارگانیک به اصلاح این عدم تعادل در pH خاک کمک می کنند تا برای رشد گیاه مناسب تر شود.

 

5.ارائه مواد مغذی با سرعت کند اما پایدار

کودهای ارگانیک هنوز به طور کامل به مواد مغذی مورد نیاز گیاهان تجزیه می شوند. مواد مغذی به تدریج و با افزایش اندک کودهای ارگانیک، در حال تجزیه هستند. گیاهان با دوز بالای مواد مغذی که با کودهای معدنی وارد می شود شوکه نمی شوند. از کوددهی بیش از حد که می تواند برای گیاهان مضر باشد می توان جلوگیری کرد. علاوه بر این ، از حوادثی که ریشه ها در اثر استفاده مستقیم از شیلنگ های بالای کود می سوزند نیز می توان اجتناب کرد.

 

6.مقرون به صرفه

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کود ارگانیک را حتی در خانه های ما می توان یافت. ضایعات زیست تخریب پذیر را می توان بازیافت و به کمپوست تبدیل کرد.

مشاهده طرز تهیه کود ارگانیک در خانه

 

معایب استفاده از کودهای ارگانیک چیست؟

1.نیازمند زمان بیشتر

برخی از گیاهان بیمار شده و دچار سوء تغذیه می شوند. برخی حتی در آستانه مرگ هستند. در این مرحله ، گیاهان نیاز به مداخله فوری دارند. به این معنی که سریع به دوزهای بالای مواد مغذی نیاز دارد. این امر با استفاده از کود ارگانیک امکان پذیر نیست. انتشار سریع و پایدار مواد مغذی توسط کود ارگانیک را نمی توان برای رفع نیازهای یک گیاه در حال مرگ تسریع کرد. اگر منتظر بمانید تا کود ارگانیک همه چیز ذخیره شده را آزاد کند ، ممکن است گیاه در طول مدت طولانی بمیرد.

 

2.نسبت مواد مغذی آزاد شده از کود ارگانیک

کودهای آلی به مواد مغذی اساسی مانند نیتروژن ، فسفر و پتاسیم تجزیه می شوند. اینها به نسبت مناسب در دسترس نیستند. ممکن است نیتروژن بیشتر از بقیه باشد. گیاهان ممکن است در نهایت مقدار زیادی از یک ماده مغذی را نسبت به بقیه جذب کنند. این شبیه رژیم غذایی نامتعادل است. پس گیاهان به زیبایی رشد نمی کنند.

 

3.تقاضای زیاد ، عرضه کم

اگر باغ بزرگی دارید ، توصیه می شود از کودهای ارگانیک استفاده کنید تا هزینه زیادی نداشته باشد. با این حال ، کودهای ارگانیک به اندازه کافی برای یک باغ بزرگ در دسترس نیست. زباله های خانه فقط می توانند مقداری کودهای ارگانیک بسازند که کافی نیست. علاوه بر این ، تهیه کودهای ارگانیک کمی طول می کشد.

 

4.ساده اما آشفته و ناخوشایند

تهیه کمپوست بسیار ساده است. حتی دستور العمل های زیادی برای کودهای ارگانیک موجود است. با این حال، ناگفته نماند که ممکن است پوسیدگی مواد ارگانیک نیز بوی نامطبوعی داشته باشد. بسیاری از مردم ساختن کمپوست را بسیار بیشتر از آنچه ارزشش را دارد مشکل می دانند. بنابراین ، آنها ترجیح می دهند هزینه ای را برای راحتی خود بپردازند.

 

سخن پایانی

با مطالعه مزایا و معایب کود های ارگانیک، به این موضوع پی بردید که کودهای ارگانیک مزایای زیادی را ارائه می‌دهند، اما معایبی نیز دارند. بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد کدام مسیر ، جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید.

 

محصولات پیشنهادی

ورمی کمپوست بهکام 1 کیلویی

کود ارگانیک شارژر

خاک گلدان پردیسان 4 لیتری

ممنون از همراهیتون 🙂 صفحات ارتباط با ما رو فراموش نکنید دوستان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *