دسته‌بندی نشده

بهترین کود شیمیایی کدام است؟ چگونه تشخیص دهیم بهترین کود شیمیایی کدام است؟

بهترین کود شیمیایی کدام است؟ کلبه کشاورز اهواز

بهترین کود شیمیایی کدام است؟

انتخاب بهترین کود شیمیایی برای گیاهان باغبانی به گیاه در حال رشد شما و همچنین ترجیح شما در مورد روش های مرسوم بستگی دارد. کودها، مواد مغذی بیشتری برای گیاهانتان فراهم می کنند و گیاهان را تقویت می کنند. با این حال، تصمیم گیری در مورد استفاده از کود و نوع کود گاهی چالش برانگیز است.  بیایید در مورد استفاده از بهترین کود شیمیایی در باغ و مصارف دیگر بیشتر بدانیم.

کودهای شیمیایی چیست؟

کودهای شیمیایی، محصولات مصنوعی (ساخت بشر) هستند که به اشکال مختلف مانند دانه ای یا مایع ظاهر می شوند. اگرچه کودهای شیمیایی هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، اما دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، کودهای شیمیایی می توانند برای محیط زیست مضر باشند و در صورت استفاده بیش از حد، گیاهان را بسوزانند.

با این وجود، میلیون‌ ها باغبان استفاده از کودهای شیمیایی را به روش‌ های دیگر ترجیح می‌دهند. زیرا این کودهای شیمیایی ارزان‌ تر هستند و سریع عمل می‌کنند.

انواع کودهای شیمیایی

1) کودهای گرانولی:

کود های گرانولی یا دانه ایی روی چمن‌ ها یا سایر مناطق بزرگ باغ و کاشت‌ های مناظر بهتر عمل می‌کنند. به این دلیل که مواد مغذی کود های شیمیایی گرانولی معمولاً به آرامی آزاد می‌شوند. گیاهان در دوره های بارندگی و فواصل آبیاری مواد مغذی دریافت می کنند.

2) کودهای مایع:

کودهای مایع سریع عمل می کنند. آنها انتخاب های عالی برای کاشت در گلدان ها و ظروف یا مناطق کوچکتر باغ هستند. این کودها ساده ترین و محبوب ترین هستند. زیرا می توانید از آنها در حین آبیاری استفاده کنید.

نحوه انتخاب بهترین کود شیمیایی

نحوه انتخاب بهترین کود شیمیایی به این گونه است که برای گیاهان سرسبز و رشد سالم و قوی آنها به سه ماده غذایی اصلی نیاز دارند. که عبارت اند از:

  1. نیتروژن
  2. فسفر
  3. پتاسیم

همه کودها، ارگانیک یا شیمیایی، باید مقداری از هر یک از این مواد مغذی را به شکلی داشته باشند. درصد ها معمولاً بر روی بسته با نسبت NPK عددی  مانند 10-10-10 یا 10-25-15 درج می شود. گیاهان همچنین به ریز مغذی های زیادی نیاز دارند. متأسفانه، همه کودهای شیمیایی شامل آنها نمی شوند. بلکه هر بسته کود شیمیایی ممکن است شامل درصدی از ریز مغذی های جانبی باشند.

نکته کود دهی با کودهای شیمیایی

کود دهی بیش از حد شایع ترین مشکلی است که در استفاده از کودهای شیمیایی وجود دارد. کود دادن زیاد به گیاهان، نه تنها باعث توقف رشد و سوختن شاخ و برگ می شود، بلکه می تواند گیاهان را در برابر آفات و بیماری ها نیز آسیب پذیرتر کند. مشکلات زیست محیطی کودهای شیمیایی زمانی به وجود می آیند که مواد مغذی اضافی به منابع آب راه پیدا کرده و آنها را آلوده می کند. ما انسان ها زمانی که از این منابع می نوشیم یا از گیاهان باغ تغذیه می کنیم، کودهای شیمیایی می توانند ما و حیات وحش را تهدید کنند. بنابراین، هنگام استفاده از کودهای شیمیایی همیشه باید مراقب بود.

کودهای شیمیایی مانند انواع ارگانیک مانند کود دامی یا کمپوست به خاک کمک نمی کنند. در حالی که کودهای ارگانیک ممکن است کندتر باشند، اما جایگزین های سالم تری هستند (جهت مطالعه بیشتر، مقاله مزایا و معایب کود ارگانیک را می توانید مشاهده و بخوانید). با این حال، اگر تصمیم به استفاده از کودهای شیمیایی دارید، دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و برای جلوگیری از کود دهی بیش از حد احتیاط کنید.

نکات کاربردی ارزیابی کودهای شیمیایی

خلاصه تمام جزییات برای انتخاب بهترین کود شیمیایی برای باغ و گیاهان شما در این قسمت قرار داده شده است.

نکاتی برای ارزیابی کود مصنوعی:

  • در هوای سردتر (به ویژه دمای پایین خاک) از نیتروژن نیترات بیشتری استفاده کنید .
  • در خاک شنی، گرانیت تجزیه شده، هر خاکی با حداقل مواد آلی (چند میکروارگانیسم) با نیتروژن آمونیاکی بالا نتایج خوبی به دست نخواهد آورد .
  • آب زیاد، نیتروژن نیترات را به سرعت از خاک خارج می کند. دلیل خوبی برای عدم کود دهی در هوای گرم اگر بیشتر آبیاری می کنید.
  • نیتروژن، نامحلول در آب به نظر می رسد که استفاده نمی شود. در عوض، با توجه به ویژگی و خواص خوبی که برای گیاه دارد، ترجیح داده می شود که مورد استفاده قرار گیرد.
  • نیتروژن اوره در هوای گرم باعث سبز شدن سریع می شود. (آن را مستقیماً روی چمن خود استفاده نکنید، فقط به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد.)
  • دادن نیتروژن نامحلول با بازدهی آهسته در آب به گیاهان، رنگ سبز طولانی مدتی را به گیاهان می دهد.

سخن پایانی

برای انتخاب بهترین کود شیمیایی به این نتیجه رسیدیم که در واقع نوع بهترین و اصطلاح بهترین، با توجه به نیاز گیاهان و خاکی گیاهان در آن کاشته شده اند تعیین می شود. با مطالعه راجع به هر گیاه خود می توانید نیاز آن را تشخیص داده و جهت رفع نیازش، کود مخصوص آن گیاه را در اختیارش بگذارید.

ارتباط با ما

جهت هرگونه سوال و مشاوره از طریق چت آنلاین کلبه کشاورز با ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *