دسته‌بندی نشده

کود شیمیایی سیاه چیست؟ چه فوایدی دارد؟ چه زمانی ملزم به استفاده هستیم؟

کود شیمیایی سیاه چیست ؟ فروشگاه کلبه کشاورز اهواز

کود شیمیایی سیاه چیست؟

در واقع کود شیمیایی سیاه یا همان کود فسفاته، تامین کننده فسفر گیاهان مختلف می باشد.

کود های فسفاته تجاری یا همان کود شیمیایی سیاه با استفاده از سنگ فسفات تولید می شوند. تقریباً دو سوم منابع فسفات جهان از ذخایر سنگ های فسفات رسوبی و دریایی به دست می آید. سنگ فسفات زمین در گذشته به عنوان منبع فسفر برای خاک استفاده می شده است. با این حال، به دلیل غلظت کم فسفر در این ماده بومی، هزینه های حمل و نقل بالا و واکنش های اندک محصول، استفاده از سنگ فسفات به طور قابل توجهی در کشاورزی کاهش یافته است. از سوی دیگر، استفاده از کودهای شیمیایی فسفردار رشد چشمگیری داشته است.

در واقع جز “P” در عناصر و مواد مغذی اصلی مورد نیاز گیاهان “NPK” همان کود شیمیایی سیاه است.

در ادامه با این کود فوق العاده مهم بیشتر آشنا خواهید شد.

فواید کود شیمیایی سیاه

 • بازدهی برداشت را افزایش می دهد.
 • مقاومت گیاهان را در برابر انواع بیماری ها افزایش می دهند.
 • بهبود پنجه زنی گیاه و افزایش تعداد برگ و دانه
 • روند رشد گیاه سالم را در پی دارد.
 • مانع رنگ و نازک شدن برگ ها می شود.

مهمترین گیاهانی که استفاده از کود سیاه برای تقویت آنها پیشنهاد شده:

 1. درخت گردو
 2. برنج
 3. پیاز

البته به این نکته باید اشاره کرد که این کود مورد نیاز همه گیاهان می باشد زیرا تمام گیاهان به فسفر نیاز دارند. موارد ذکر شده از مهم ترین گیاهانی بودند که استفاده از کود شیمیایی سیاه در پرورش آنها شدیدا توصیه شده و قابل چشم پوشی نیست.

انواع کود های فسفاته

1) دی آمونیوم فسفات (DAP): DAP پرمصرف ترین کود فسفر در جهان است. به دلیل محتوای نسبتاً بالای مواد مغذی و خواص فیزیکی عالی آن محبوبیت زیادی دارد. DAP منبع عالی فسفر (P) و نیتروژن (N) برای تغذیه گیاه است. نسبت صحیح فسفر و نیتروژن را برای کشاورزی غلاتی مانند گندم، جو، میوه ها و سبزیجات فراهم می کند. تقاضای جهانی برای DAP حدود 30 میلیون تن در سال است.

2) مونو آمونیوم فسفات (MAP)

3)سوپر فسفات تریپل (سه تایی)

4)سوپر فسفات ساده (SSP)

فسفر

فسفر یازدهمین عنصر فراوان در زمین است. اگر خاک کمبود فسفر داشته باشد، تولید غذا محدود می شود، مگر اینکه به شکل کود اضافه شود. از این رو، برای افزایش تولید مواد غذایی، مقدار کافی فسفر مورد نیاز است. کود شیمیایی سیاه یا همان کود فسفاته از ملزومات خاک می باشد که همه ی گیاهان به آن نیاز دارند.

فسفر یک ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه است. به رشد ریشه، بلوغ گیاه و رشد بذر کمک می کند. فسفر در کنار نیتروژن و پتاسیم (NPK) یکی از مهمترین عناصر حیات گیاهی است. خاک به دلایل مختلفی از جمله شسته شدن در اثر باران از فسفر تهی می شود. بنابراین، کشاورزی مدرن متکی به استفاده از کودهای مبتنی بر فسفر است.

چگونه متوجه شویم که به کود شیمیایی سیاه (فسفر) نیاز داریم؟

ساده ترین راه برای تشخیص این است که به گیاهان نگاه کنید:

 1. اگر گیاهان شما کوچک هستند.
 2. گل‌ های کمی تولید می‌ کنند یا اصلاً گل نمی‌ دهند.
 3. سیستم ریشه‌ ای ضعیف دارند.
 4. رنگ‌ های سبز روشن یا ارغوانی دارند.

با توجه به موارد ذکر شده، شما متوجه می شوید که به کود شیمیایی سیاه نیاز دارید.

از آنجایی که بیشتر گیاهان در باغ برای گل یا میوه کاشته می شوند، جایگزینی فسفر در خاک در صورت کمبود آن بسیار مهم است. کود های شیمیایی زیادی وجود دارند که می توانند به شما در جایگزینی فسفر و به دست آوردن تعادل مواد مغذی خوب در خاک کمک کنند. هنگام استفاده از کود های شیمیایی، باید به دنبال کودهایی باشید که دارای مقدار P بالا هستند (عدد دوم در رتبه بندی کود NPK).

اگر می خواهید کمبود کود شیمیایی سیاه (فسفر) خاک خود را با استفاده از کودهای آلی اصلاح کنید، سعی کنید از پودر استخوان یا سنگ فسفات استفاده کنید . این هر دو می توانند به جایگزینی فسفر در خاک کمک کنند. گاهی اوقات، افزودن کمپوست به خاک می تواند به گیاهان کمک کند تا بتوانند فسفر موجود در خاک را بهتر جذب کنند.

صرف نظر از نحوه جایگزینی فسفر در خاک، مطمئن شوید که در آن زیاده روی نکنید. فسفر اضافی می تواند وارد منبع آب شده و به یک آلاینده اصلی تبدیل شود.

یاد آوری NPK (عنصر P معرف فسفر نماینده کود شیمیایی سیاه)

NPK ها که کود های مرکب نیز نامیده می شوند، کود هایی هستند که حاوی هر سه ماده مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف هستند. انواع مختلفی از محصولات NPK در جهان بر اساس دستور العمل های مختلف مواد مغذی وجود دارد و اغلب آنها را به بهترین نحو برای نیازهای یک محصول یا قطعه زمین خاص سفارشی می کنند. تقاضای جهانی برای NPK حدود 20 میلیون تن در سال تخمین زده می شود.

مقاله پیشنهادی

برای آشنایی بیشتر با کودهای شیمیایی پیشنهاد می کنم که مقاله انواع کودهای شیمیایی ما را مطالعه کنید.

ارتباط با ما

جهت هر گونه سوال و مشاوره از طریق چت آنلاین کلبه کشاورز با ما در ارتباط باشید تا در اسرع  وقت پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.